środa, 10 lipca 2013 11:17

XXIV OGÓLNOPOLSKI KOLONIJNO – WYPOCZYNKOWY TURNIEJ SZACHOWY RUDNIK NAD SANEM 2013 - zakończenie

8 lipca 2013 roku mało miejsce uroczyste zamknięcie XXIV Ogólnopolskiego Kolonijno-Wypoczynkowego Turnieju Szachowego w Rudniku nad Sanem, który trwał od 30.06.2013 r.

Patronat nad nim objął Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski, a także Starostwo Powiatu Niżańskiego.

Organizatorami Turnieju byli Urząd Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem oraz Sekcja Szachowa UKS „ORLIK”
w Rudniku nad Sanem.

Tegoroczny Turniej zgromadził aż 169 uczestników. Zmagali się oni w czterech kategoriach rankingowych:

- w grupie A - 19 zawodników (od 1801 wzwyż)

- w grupie B - 48 zawodników (do 1800)

- w grupie C - 67 zawodników (urodzeni w latach 1999-2002)

- w grupie D - 35 zawodników (urodzeni w 2003 roku, a także młodsi)

Najmłodszą zawodniczką była Katarzyna Hawryło, która została też wybrana Małą „Miss” rudnickiego Turnieju. Najmłodszym zawodnikiem zaś okazał się Jakub Dąbrowki.

W Grupie A zwyciężył Damian Lewtak, który wyprzedził Sergieja Shilowa oraz Mirosława Lewickiego. Na dalszych miejscach uplasowali się Marian Lorenc, Krzysztof Żarnowski oraz Maciej Żądło. Puchar oraz nagrodę pieniężną za zdobycie tytułu najlepszej w grupie jurorki odebrała Joanna Burdzy.

W Grupie B laur zwycięstwa przypadł Jakubowi Bartoszkowi. Puchar za drugie miejsce odebrał Łukasz Baniak, trzeci Turniej ukończył Mateusz Sondej. Na dalszych miejscach uplasowali się odpowiednio: Roman Wąsik, Szymon Łuczka, Dominik Jaroniek. Najlepszą w grupie jurorką okazała się Alicja Bednarczyk.

Maciej Czapor pokonał pozostałych 66 zawodników w swojej grupie (C). Wyprzedził On Barbarę Trybowską (UKS Orlik Rudnik nad Sanem)  oraz Karola Wolczyka,  a także Annę Winter, Krystiana Piersiaka oraz Dawida Gwóżdźa. Na miano najlepszej jurorki w tej grupie zasłużyła Barbara Trybowska.

W grupie D zwyciężył Mikołaj Złotek z UKS Orlik Rudnik nad Sanem, na drugim miejscu uplasował się Mateusz Jaszczuk, a na trzecim Maksymilian Kałuza. Pierwszą szóstkę uzupełnili Jan Zając, Paweł Borek oraz Dominik Mróz.

Wartym podkreślenia, powodem do dumy, pozostaje fakt, iż wielu zawodników UKS Orlik Rudnik nad Sanem zajęło czołowe miejsca w swoich grupach. Pokazuje to, iż trud i zaangażowanie włożone w jak najlepsze wyszkolenie naszych zawodników, opłaciły się i przynoszą wymierne efekty.

Równolegle do turniejowych zmagań szachowych zakończyły się także imprezy towarzyszące rudnickiemu turniejowi.

W turnieju tenisa stołowego w grupie dziewcząt zwyciężyła Weronika Łęczek,
w grupie wiekowej 15 lat i więcej zwyciężył Daniel Lewtak. W przedziale wiekowym 12-14 lat bezkonkurencyjny okazał się Radomił Baran. W kategorii wiekowej zaś 11 lat i młodsi najlepszy w grupie 17 startujących okazał się Jakub Stępniowski.

W grupie starszej turnieju siatkówki plażowej wygrał Okocim Team. W grupie młodszej  Górnovia, w najmłodszej zaś zwyciężyła grupa MAC Team.

Turniej piłki koszykowej zakończył się następującymi rozstrzygnięciami:

- zwycięzcą w grupie starszej okazał się Dominator Dębica

- w grupie młodszej na najwyższym stopniu podium stanął WKS Woźny

- w grupie najmłodszej zwyciężył Kisiel

Na boisku piłkarskim zmagali się natomiast miłośnicy piłki nożnej. Mocny Full okazał się bezapelacyjnie najlepszy w najstarszej grupie wiekowej. W średniej i najmłodszej grupie wiekowej triumfowali odpowiednio Hasz team oraz Kus Team.

Łukasz Dudzik, Mateusz Krawiec oraz Joanna Burdzy zwyciężyli natomiast w swoich kategoriach w Turnieju tenisa stołowego.

Nagrody pieniężne, rzeczowe oraz pamiątkowe puchary wręczali uczestnikom:
Wicestarosta Niżański Sławomir Czwal
Burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem Waldemar Grochowski
Prezes Podkarpackiego Związku Szachowego Zenon Chojnicki
Sekretarz Podkarpackiego Związku Szachowego, Główny Arbiter FIDE Marian Bysiewicz
Dyrektor Turnieju, Wiceprezes Podkarpackiego Związku Szachowego Małgorzata Sztaba
Sędzia grupy C i D klasy państwowej, Trener i opiekun Sekcji Szachowej Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik Bolesław Ziółkowski
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem Piotr Potocki
Kierownik Sekcji Szachowej UKS Orlik Antoni Wnuk

Podczas turnieju obecni byli także przedstawiciele prasy i telewizji.

Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację szachowego turnieju. Ogromne zainteresowanie jakim cieszyła się impreza wskazują, iż istnieje coraz mocniejsze zapotrzebowanie na organizowanie tego typu imprez na naszym terenie.